Szia Vendég! (5784 Niszán 11)

Reichard Piroska emlékezete
2007. december 20. csütörtök, 20:49
Kategória: Kultúra
    

„Én csak a múltban látom magamat,
csak azt a szomorú lányt ismerem,
ki a múltból, sok hervadó emlékből
merengő gyásszal szembe néz velem,
csak azt a szomorú lányt ismerem.”
(Nyugat, 1908. 10. szám)
Reichard Piroska: A jövő felé


1000 éves történelmünk századai nem voltak annyira tragédiákkal „megterhelve”, mint az elmúlt évszázad. A két világháború, a diktatúrák alatt az embercsoportok és másképp gondolkodók millióinak megsemmisítésére irányuló koncentrációs táborok; a kitelepítések, az un. „népcserék”; mind olyan tragikus eseményei voltak a XX. századnak, melyet a korábbi 900 év alatt az emberiség nem tapasztalt, s nem írt róla a történelmi emlékezet.
Ebben a XX. században élt egy halk szavú költőnő, ahogy Komlós Aladár fogalmazott: „A magányos nő érzéseinek finom megszólaltatója: Reichard Piroska.”

Beregszászon született 1884-ben. Egyetemi oklevelét Budapesten szerezte, majd leánygimnáziumi tanár lett. A Nyugatnak megindulásától rendszeres munkatársa. 1908 és 1941 (a folyóirat megszűnése) között 80 írása jelent meg a lapban: versek, kritikák, tanulmányok, elbeszélések, műfordítások.
Az első versei Kaffka Margittal a „Heten vagyunk” című antológiában szerepeltek. (Miskolc, 1909)
Verseiben: a magányos női sors kap hangot. Témái: a diákélet, a szerelem, a természet, a lemondás. Az elégiás hangvételt időnként felváltja a reménység, a bizakodás egy jobb élet, sors iránt.
Önálló kötetei: Az életen kívül; Őszi üdvözlet; A változó napokkal(1936).
Ez utóbbiról Elek Artúr írt kritikát a Nyugatba:
„Az a Reichard Piroska, aki az új verseket írta, mindebben alig különbözik a régitől. Jellemző tulajdonságaiban azonos vele. Csak mondanivalójában gazdagabb, hangjában változatosabb, művészetében tudatosabb. Minden lírai költés főelemei: a vágyódás, a reménykedés, a teljesülés, az emlékezés érzései közül, immár nemcsak az első adja költeményeinek tartalmát. Az elégiás hang meg-megenyhül, olykor szinte meg-megvidámodik. Mintha legutóbbi kötete óta szebbnek tetszenék neki a világ és kívánatosabbnak az élet. Alaphangja még mindig az érzelmesség, de a képzelettől megszínesített és reflexiókkal elmélyített érzelmesség.”

Az utolsó, Nyugatban megjelenő verse: Furulyácskám (Nyugat, 1940), a megszűnés évében még egy novellával jelentkezik: Napok, napok címmel.(Nyugat, 1941)

Az 1940-ben megjelent verssel emlékezzünk Reichard Piroskára!

Furulyácskám
Fujjad, fujjad, furulyácskám,
én is voltam király lánya
és most vagyok fűzfa ága,
fűzfaágból furulyácska.
Furulyácskám, fujjad, fujjad,
azt a régit, ezt az újat,
vagyok most is király lánya
és ha újra meggyilkolnak
meggyilkolnak, elföldelnek,
elföldelnek, elfelednek,
feltámadok újra holnap.
És ha téged összetörnek,
összetörnek, tűzre vetnek,
tűzre vetnek, elhamvasztnak,
új rügyet nyitsz új tavasznak.
Hiszen itten az én váram,
hiszen itten az én kertem,
megcsúfolva és kiverten
százszor újra visszatérek,
visszatérek, míg csak élek.
S százegyedszer, ha meghaltam,
támad újra király lánya,
nálam különb, nálam ifjabb,
szólal újra furulyácska,
nálad zengőbb, nálad újabb,
furulyácskám, fujjad, fujjad.


A halk szavú lírában megtestesülő érzékeny női lélek nem sokáig bírta azt a megaláztatást, melyet, a zsidóság jogfosztottságát megalapozó törvények, rendeletek megjelenése jelentett. 1943. január 1-jével öngyilkos lett.
Mivel a Nyugat 1941-ben megszűnt, így a Magyar Csillagban búcsúzott Elek Artúr Reichard Piroskától, hogy egy évvel később, a német bevonuláskor, ő is az önkéntes halált válassza.

Reichard Piroska verseiből kötet 1945 után nem készült, nem jelent meg.
A közkönyvtárakban nem találhatók. (A költőnőkről összeállított antológiában néhány fellelhető.) A Nyugat című folyóiratban megjelenteket kellett összegyűjteni, és abból kiválasztani az általános iskolások számára is megfelelőeket. Ebben a munkában nagy segítséget nyújtott Péter Péter váci költő.
Ez alapján készült el az a műsor, melyet a váci Földváry Károly Általános Iskola diákjai előadnak a közeljövőben. Vállalkozásuk úttörő jelentőségű. Hiszen ez az első alkalom, hogy Reichard Piroska verseiből irodalmi összeállítás fog elhangozni.

Székelyhidi Ferenc


  

Belépés
E-mail

Jelszó

Még nem vagy a felhasználónk? Regisztrálj, ingyenes!

Beállítások

 Nyomtatható változat Nyomtatható változat


"Reichard Piroska emlékezete" | Belépés/Regisztráció | 1 megjegyzés | Vita keresése
Minden megjegyzés a szerzők tulajdona. A megjegyzések tartalmáért felelősséget nem vállalunk.

Névtelenül nem lehet hozzászólni, kérjük regisztrálj!

Re: Reichard Piroska emlékezete (Értékelés: 1)
Szerző: umari [10477] Dátum: 2007. december 26. szerda, 12:36
(Felhasználó inf. | Üzenet küldése)
Kedves Székelyhidi Ferenc! Nagy figyelemmel olvasom írásaidat, melyek ezen a honlapon jelennek meg. Köszönettel tartozom Neked, mert tulajdonképpen az egyik cikked volt az, aminek segítségével eljutottam ide. Nagyon fontos kutatómunkát végzel kitartóan a váci zsidóság múltjának feltárásában, sajnálatos módon Vácott ezt senki nem veszi észre. (Erre szokták mondani: senki sem lehet próféta a saját hazájában!) Mi régóta ismerjük egymást, hisz én is Vácott élek. Jó lenne beszélnünk is egyszer, hátha összefogással talán tudatosíthatnánk városunk magába forduló, önző és a valóságos múltja iránt érzéketlen polgáraiban, hogy mit köszönhetnek kitagadott, elhurcolt, megalázott zsidó polgártársainknak, továbbá, hogy mit veszítünk folyamatosan azzal, hogy a váci zsidóság nem tért vissza városunkba. Gratulálok ehhez az írásodhoz is, Reichard Piroska költészetét - pedig irodalom iránt érzékeny és érdeklődő vagyok - magam sem ismertem eddig. Köszönöm, hogy felhívtad a figyelmet rá! Ha te is úgy gondolod, hogy lenne mit megbeszélnünk, írj nekem az ujvarimari@gmail.com címre! Baráti üdvözlettel: Újvári Mária


Támogatás    Impresszum    Médiaajánlat    Adatvédelem    Kapcsolat
A hozzászólások a szerzőik tulajdona, minden más tartalom: © 2002-2023. JMPoint.hu